İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı yönetiminin cübbe ve kep vermediği Pantomim Sanat Dalı mezuniyet töreninde bölüm başkanı Vecihi Ofluoğlu sahneye çıkıp cübbe ve kepleri betimleyerek mezun öğrencilere giydirdi.

2006 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bale Ana Sanat Dalı bünyesinde Vecihi Ofluoğlu tarafından kurulan Pantomim Sanat Dalı Bölümü 12 senedir düzenli olarak aktif bir şekilde pantomim sanatçısı yetiştiriyor.

Türkiye’de üniversite bünyesinde eğitim veren ilk ve tek bölüm olan Pantomim Sanat Dalına, geçtiğimiz ay rektörlüğün onay vermiş olmasına rağmen konservatuar yönetimi tarafından öğrenci alımının durdurması Pantomim Sanat Dalı mezunlarını ve öğrencilerini harekete geçirdi.

Bunun yanı sıra bu yıl yapılan mezuniyet gecesinde yönetim tarafından verilmeyen cübbeler ve kepler için Pantomim Sanat Dalı Bölüm Başkanı Vecihi Ofluoğlu sahneye çıkıp cübbe ve kepleri betimleyerek mezun öğrencilere giydirdi.

Bir diğer taraftan Pantomim Bölümü’ne başvuru ücretlerinin ve harç bedelinin yüksek tutulması öğrencilerin bu sanat ile profesyonel biçimde bölümle temas etmesini, yaygınlaşmasına bu tarafıyla da engel oluyor. Eğitim hakkı öğrencinin elinden alınıyor.

Pantomim Sanat Dalı Topluluğu

BASIN KİTİ İÇİN TIKLAYIN