Nurçin Karabıyık

1986 yılında İstanbul’da doğdu. Erken yaşta İBŞT Çocuk-Genç Eğitim Birimi’nde tiyatro eğitimi almaya başlamıştır.

2004 yılında tam burslu olarak öğrenimine başladığı Maltepe Üniversitesi Oyunculuk Bölümü’nden 2009 yılında, bölüm birincisi olarak mezun olmuştur. Öğrenim gördüğü bu süre içerisinde profesyonel oyunculuğa adım atmıştır. Ülkenin önde gelen usta oyuncularından eğitim alma ve onlarla birlikte çalışma fırsatını yakalayabilmenin yanı sıra çeşitli uluslararası çalıştaylarda da yer almıştır. 2009 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Pantomim Sanat Dalı’ndan mezun olmuştur. Aynı yıl oyun yazmış ve yönetmiştir. Bu konuda çok ciddi destek ve olumlu eleştiriler almıştır. Tiyatronun her alanında kendini geliştirmiştir.

Kendisi İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünde Yüksek Lisans yapmaktadır. Bunun yanı sıra Maltepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünde akademisyen , Sadri Alışık Kültür Merkezinde de Tiyatro-Hareket-Mim Eğitmeni olarak görev aldı.

Henüz lisedeyken, üç önemli tiyatro festivalinden “En iyi kadın oyuncu” ödülünü almıştır.

Halen Okan Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünde Eğitimde Drama ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Pantomim Sanat Dalı Bölümünde Oyun yazımı ve Uygulama derslerinde akademisyen olarak görev almaktadır.